More

  Co s sebou do Egypta a na co si dát pozor?

  Egypt je velmi oblíbenou turistickou destinací pro české turisty. Egyptská letoviska díky své poloze u Rudého moře mají výhodu téměř celoročního využití, proto lze využít poměrně teplé počasí v Egyptě i v zimních měsících, kdy jiné blízké destinace s přímými lety z českých měst dostatečné teploty nenabízí.

  Cesta do Hurghady trvá z Prahy letadlem zhruba 4 hodiny a linka létá téměř každý den. Let tak trvá kratší dobu než na Kanárské ostrovy, které jsou na stejné rovnoběžce. Kanárské ostrovy jsou ovšem cenově dražší, výhodou naopak u nich je, že jako část Španělska jsou součástí Evropské unie. Právě na to, že Egypt je třetí zemí mimo EU by si měli dát turisté pozor.

  Cestovní pas a vízum

  Pokud člověk cestuje do Egypta, musí počítat s tím, že musí mít pro každého cestujícího vystaven platný cestovní pas, který musí mít platnost i 6 měsíců po návratu z Egypta. Při vstupu do Egypta bude nutné také uhradit cestovní vízum. Za určitý příplatek víza může vyřídit cestovní kancelář, jinak přímo na letišti v Egyptě lze zaplatit za jedno turistické vízum kolem 24 dolarů.

  Cestovní pojištění

  Pro vstup do Egypta může být vyžadováno cestovní pojištění pro všechny cestující. Pokud máte platné cestovní pojištění například k vaší bankovní kartě, není nutné kupovat cestovní pojištění zvlášť například přes cestovní kancelář. Nechte si ovšem vystavit potvrzení o platnosti pojištění pro všechny účastníky zájezdu.

  Roaming a mobilní data

  V Egyptě není možné využít bezplatný evropský roaming. Naopak jsou zde roamingové sazby poměrně vysoké, především mobilní data bez zakoupeného datového balíčku mohou vyjít i na 75 korun za pouhé 1 MB.

  Hotely mnohdy nabízí bezplatnou Wi-Fi na recepci hotelu, případně na pokojích za příplatek. Kvalita i rychlost Wi-Fi nebývá v Egyptě moc dobrá. Řešením tak pro většinu lidí bývá egyptská datová SIM karta.

  Nejlevnější možností tak většinou je pořízení fyzické egyptské SIM karty na letišti po přistání. Za 7 euro lze koupit i 40 GB dat. Má to ovšem několik nevýhod. V Egyptě například většina operátorů blokuje volání přes WhatsApp, volání přes Messenger bývá povoleno. SIM karta bývá aktivní až zhruba hodinu po zakoupení na letišti. K využívání potřebujete telefon dual SIM nebo druhý telefon, jinak byste nebyli dostupní pro volání na vaše české číslo. Časté přehazování SIM karet je poměrně nepraktické.

  Pohodlnější možností je pořízení eSIM v případě, že eSIM podporuje váš telefon. Výhodou virtuální SIM karty je jednoduché zakoupení po Internetu a možnost aktivace ihned po přistání v Egyptě. Zpravidla se jedná o speciální datový roamingový baliček nějakého nadnárodního operátora, díky čemuž nehrozí blokování WhatsApp volání. Cena eSIM vyjde pořád mnohonásobně lépe než využívat roamingové datové služby českého operátora.

  Co s sebou k moři do Egypta?

  • cestovní pas (s platností i 6 měsíců po návratu)
  • vystavené potvrzení o cestovním pojištění účastníků (uložte si kontakty na pojišťovnu)
  • peníze (dolary nebo eura) / bankovní karta
  • čísla na blokování karet apod. při ztrátě/krádeži
  • doklady od cestovní kanceláře (cestovní smlouva, voucher, letenka)
  • sluneční brýle, případně i dioptrické brýle či kontaktní čočky včetně roztoku
  • klíče od domu
  • mobilní telefon se zapnutým roamingem pro volání i SMS a vyřešenými datovými službami (viz výše)
  • nabíječka pro mobilní telefon a další elektroniku
  • elektronická chůvička v případě cestování s malými dětmi, tablet
  • offline mapa Egypta stažená do mobilu pro každý případ (např. bezplatně přes aplikaci Mapy.cz)
  • fotoaparát (kamera), pokud ho nemáte na mobilu
  • visačka na odbavované kufry
  • lékarnička a užívané léky
  • oblečení (trička, kraťasy, letní košile, sandály, pokrývka hlavy, sukně, spodní prádlo, ponožky, šaty na večer, mikina na večer,…)
  • plážové boty, ručník, plážová taška
  • plavky a věci do vody včetně věcí na šnorchlování, špunty do uší
  • opalovací krémy (ideálně s UV faktorem 50 a více)
  • hydratující krémy po opalování
  • zábava k vodě (nafukovácí lehátko, míč, létající talíř apod.)
  • hygienické prostředky (kartáček, zubní pasta, deodorant, jelení lůj, papírové kapesníky, potřeby na holení, hřeben, manikúra apod.)
  • odpuzovač komárů / repelent
  • propiska na vyplnění vstupních a výstupních formulářů
  • kolíčky a šňůra na prádlo
  • předem stažené filmy, seriály či hudba (aplikace pro mobil či tablet nabízí většinou možnost stažení videa či hudby pro offline využívání již v Česku)
  • věci pro volný čas (knížky, časopisy, karty, prezervativy atd.)

  Jak na nákupy v Egyptě?

  Místní prodejci v Egyptě upřednostňují americké dolary nebo euro. Protože mnoho z nich nerozlišuje mezi USD a EUR při stanovování ceny, je výhodné mít sebou tu měnu, která stojí méně korun. S prodejci bez pevně stanovených cen je nutné smlouvat, běžně je možné se dostat i na 25 % původní ceny. Na letišti, v hotelové recepci a lepších podnicích je možné platit i kartou – pro výhodnou směnu lze použít kartu Revolut.

  Místní zaměstnanci mají nízké příjmy, proto se mohou snažit získat od vás peníze i za věci, za které se platit nemusí. Například na letišti bývají toalety bezplatné, ale místní uklízečky se snaží od turistů vybrat vstupné. Za povedený úklid pokoje a podobné je jistě vhodné nějakou drobnou odměnu místním darovat.

  Riziko nemocí v Egyptě

  Největším rizikem v Egyptě zůstávají střevní potíže, které mnohdy nastoupí až po návratu do Čech. Střevní potíže potkávají velkou část turistů a je možné se nakazit i v pětihvězdičkovém hotelu. Hygiena v Egyptě není na takové úrovni jako v EU. Pokud chcete snížit riziko nákazy, neměli byste konzumovat například nápoje s ledem a jiné produkty, které se dostávají do přímého kontaktu s rukama obsluhy.

  V Egyptě je možné zakoupit za zhruba 2 eura krabičku léku Antinal, který je velmi účinný na egyptské bakterie. V Egyptě si určitě lék zakupte a vezměte do Čech, protože české alternativy tohoto léku nemývají stejně vysokou účinnost. Antinal se dávkuje 2 tobolky při prvních potížích a poté postupně 4 tobolky denně maximálně po dobu 7 dní. Jedná se antibiotikum, proto by se mělo používat až při obtížích, i když někdo doporučuje již preventivní používání jedné tobolky ráno a večer.

  Dále obdobně jako v jiných lokacích po světě je i v egyptském pětihvězdičkovém hotelu možné narazit na komáry či štěnice.

  Šťastnou cestu

  Pokud se chystáte na dovolenou v Egyptě, je nutné se připravit na to, že do Egypta jezdí mnoho národností z celého světa. Je nutné se připravit i na přítomnost arogantních ruských turistů, kteří se nyní v evropských letoviscích téměř nevyskytují. Egypt je také převážně muslimskou zemí, proto není vhodné nudistické opalování. Korály či mušle z moře se nesmějí ze země vyvážet pod hrozbou vysokých pokut i vězení. Každopádně přejeme krásný pobyt v kolébce civilizace.

  Přihlásit přes Seznam