More

    Co s sebou do Egypta a na co si dát pozor?

    Egypt je velmi oblíbenou turistickou destinací pro české turisty. Egyptská letoviska díky své poloze u Rudého moře mají výhodu téměř celoročního využití, proto lze využít poměrně teplé počasí v Egyptě i v zimních měsících, kdy jiné blízké destinace s přímými lety z českých měst dostatečné teploty nenabízí.

    Cesta do Hurghady trvá z Prahy letadlem zhruba 4 hodiny a linka létá téměř každý den. Let tak trvá kratší dobu než na Kanárské ostrovy, které jsou na stejné rovnoběžce. Kanárské ostrovy jsou ovšem cenově dražší, výhodou naopak u nich je, že jako část Španělska jsou součástí Evropské unie. Právě na to, že Egypt je třetí zemí mimo EU by si měli dát turisté pozor.

    Cestovní pas a vízum

    Pokud člověk cestuje do Egypta, musí počítat s tím, že musí mít pro každého cestujícího vystaven platný cestovní pas, který musí mít platnost i 6 měsíců po návratu z Egypta. Při vstupu do Egypta bude nutné také uhradit cestovní vízum. Za určitý příplatek víza může vyřídit cestovní kancelář, jinak přímo na letišti v Egyptě lze zaplatit za jedno turistické vízum kolem 24 dolarů.

    Cestovní pojištění

    Pro vstup do Egypta může být vyžadováno cestovní pojištění pro všechny cestující. Pokud máte platné cestovní pojištění například k vaší bankovní kartě, není nutné kupovat cestovní pojištění zvlášť například přes cestovní kancelář. Nechte si ovšem vystavit potvrzení o platnosti pojištění pro všechny účastníky zájezdu.

    Roaming a mobilní data

    V Egyptě není možné využít bezplatný evropský roaming. Naopak jsou zde roamingové sazby poměrně vysoké, především mobilní data bez zakoupeného datového balíčku mohou vyjít i na 75 korun za pouhé 1 MB.

    Hotely mnohdy nabízí bezplatnou Wi-Fi na recepci hotelu, případně na pokojích za příplatek. Kvalita i rychlost Wi-Fi nebývá v Egyptě moc dobrá. Řešením tak pro většinu lidí bývá egyptská datová SIM karta.

    Nejlevnější možností tak většinou je pořízení fyzické egyptské SIM karty na letišti po přistání. Za 7 euro lze koupit i 40 GB dat. Má to ovšem několik nevýhod. V Egyptě například většina operátorů blokuje volání přes WhatsApp, volání přes Messenger bývá povoleno. SIM karta bývá aktivní až zhruba hodinu po zakoupení na letišti. K využívání potřebujete telefon dual SIM nebo druhý telefon, jinak byste nebyli dostupní pro volání na vaše české číslo. Časté přehazování SIM karet je poměrně nepraktické.

    Pohodlnější možností je pořízení eSIM v případě, že eSIM podporuje váš telefon. Výhodou virtuální SIM karty je jednoduché zakoupení po Internetu a možnost aktivace ihned po přistání v Egyptě. Zpravidla se jedná o speciální datový roamingový baliček nějakého nadnárodního operátora, díky čemuž nehrozí blokování WhatsApp volání. Cena eSIM vyjde pořád mnohonásobně lépe než využívat roamingové datové služby českého operátora.

    Co s sebou k moři do Egypta?

    • cestovní pas (s platností i 6 měsíců po návratu)
    • vystavené potvrzení o cestovním pojištění účastníků (uložte si kontakty na pojišťovnu)
    • peníze (dolary nebo eura) / bankovní karta
    • čísla na blokování karet apod. při ztrátě/krádeži
    • doklady od cestovní kanceláře (cestovní smlouva, voucher, letenka)
    • sluneční brýle, případně i dioptrické brýle či kontaktní čočky včetně roztoku
    • klíče od domu
    • mobilní telefon se zapnutým roamingem pro volání i SMS a vyřešenými datovými službami (viz výše)
    • nabíječka pro mobilní telefon a další elektroniku
    • elektronická chůvička v případě cestování s malými dětmi, tablet
    • offline mapa Egypta stažená do mobilu pro každý případ (např. bezplatně přes aplikaci Mapy.cz)
    • fotoaparát (kamera), pokud ho nemáte na mobilu
    • visačka na odbavované kufry
    • lékarnička a užívané léky
    • oblečení (trička, kraťasy, letní košile, sandály, pokrývka hlavy, sukně, spodní prádlo, ponožky, šaty na večer, mikina na večer,…)
    • plážové boty, ručník, plážová taška
    • plavky a věci do vody včetně věcí na šnorchlování, špunty do uší
    • opalovací krémy (ideálně s UV faktorem 50 a více)
    • hydratující krémy po opalování
    • zábava k vodě (nafukovácí lehátko, míč, létající talíř apod.)
    • hygienické prostředky (kartáček, zubní pasta, deodorant, jelení lůj, papírové kapesníky, potřeby na holení, hřeben, manikúra apod.)
    • odpuzovač komárů / repelent
    • propiska na vyplnění vstupních a výstupních formulářů
    • kolíčky a šňůra na prádlo
    • předem stažené filmy, seriály či hudba (aplikace pro mobil či tablet nabízí většinou možnost stažení videa či hudby pro offline využívání již v Česku)
    • věci pro volný čas (knížky, časopisy, karty, prezervativy atd.)

    Jak na nákupy v Egyptě?

    Místní prodejci v Egyptě upřednostňují americké dolary nebo euro. Protože mnoho z nich nerozlišuje mezi USD a EUR při stanovování ceny, je výhodné mít sebou tu měnu, která stojí méně korun. S prodejci bez pevně stanovených cen je nutné smlouvat, běžně je možné se dostat i na 25 % původní ceny. Na letišti, v hotelové recepci a lepších podnicích je možné platit i kartou – pro výhodnou směnu lze použít kartu Revolut.

    Místní zaměstnanci mají nízké příjmy, proto se mohou snažit získat od vás peníze i za věci, za které se platit nemusí. Například na letišti bývají toalety bezplatné, ale místní uklízečky se snaží od turistů vybrat vstupné. Za povedený úklid pokoje a podobné je jistě vhodné nějakou drobnou odměnu místním darovat.

    Riziko nemocí v Egyptě

    Největším rizikem v Egyptě zůstávají střevní potíže, které mnohdy nastoupí až po návratu do Čech. Střevní potíže potkávají velkou část turistů a je možné se nakazit i v pětihvězdičkovém hotelu. Hygiena v Egyptě není na takové úrovni jako v EU. Pokud chcete snížit riziko nákazy, neměli byste konzumovat například nápoje s ledem a jiné produkty, které se dostávají do přímého kontaktu s rukama obsluhy.

    V Egyptě je možné zakoupit za zhruba 2 eura krabičku léku Antinal, který je velmi účinný na egyptské bakterie. V Egyptě si určitě lék zakupte a vezměte do Čech, protože české alternativy tohoto léku nemývají stejně vysokou účinnost. Antinal se dávkuje 2 tobolky při prvních potížích a poté postupně 4 tobolky denně maximálně po dobu 7 dní. Jedná se antibiotikum, proto by se mělo používat až při obtížích, i když někdo doporučuje již preventivní používání jedné tobolky ráno a večer.

    Dále obdobně jako v jiných lokacích po světě je i v egyptském pětihvězdičkovém hotelu možné narazit na komáry či štěnice.

    Šťastnou cestu

    Pokud se chystáte na dovolenou v Egyptě, je nutné se připravit na to, že do Egypta jezdí mnoho národností z celého světa. Je nutné se připravit i na přítomnost arogantních ruských turistů, kteří se nyní v evropských letoviscích téměř nevyskytují. Egypt je také převážně muslimskou zemí, proto není vhodné nudistické opalování. Korály či mušle z moře se nesmějí ze země vyvážet pod hrozbou vysokých pokut i vězení. Každopádně přejeme krásný pobyt v kolébce civilizace.

    Přihlásit přes Seznam