More

  Peklo rozkvetlo bledulemi, přírodní památka očaruje návštěvníky

  Národní přírodní památka Peklo, která se rozkládá v pískovcovém údolí mezi Českou Lípou, Sosnovou a Zahrádkami na Českolipsku, se stává kouzelným místem každý rok na přelomu března a dubna, kdy kolem naučné stezky podél Robečského potoka vykvétá tisíce chráněných bledulí, které tak tvoří koberce kvetoucích květin a úchvatnou podívanou. Tato chvíle nastává právě teď, kdy Peklo láká stovky turistů.

  Z České Lípy se do Pekla lze dostat cestou z Dubice od Pekelných rybníků. Přibližně uprostřed přírodní památky Peklo lze dojít k domu disidenta Ladislava Lise, který jako podporovatel Charty 77 obdržel od komunistického režimu ochranný dohled, což znamenalo mimo jiné nutnost jeho hlášení se na policejní stanici v České Lípě vzdálené zhruba 7 km pěšky třikrát denně.

  Z druhé strany stezky je možné do Pekla vyrazit od vyhořelého zámku v Zahrádkách, kde sídlil i známý institut Univerzity Karlovy, kde se zahraniční studenti učili češtinu. Nepřímo ho tak zmiňuje i afroamerický student Mireček ve známé filmové sérii Jak básníci přicházejí o iluze. Říčka protékající Peklem kdysi dávno sloužila právě šlechtě zámku Zahrádky pro romantické projížďky na lodičkách.

  Pokud vyrážíte s malými dětmi, kteří nemusí celou čtyřkilometrovou stezku zvládnout, je možné vstoupit do středu Pekla i od kozí farmy Nový dvůr, kde se nachází císařská vyhlídka na Peklo a je zde možnost zakoupit kozí sýry i navštívit místní kozí chlév a další domácí zvířátka.

  Přihlásit přes Seznam