More

  Mistrovství světa ve fotbale vrcholí i přes skandály FIFA

  Aktuálně probíhající fotbalové mistrovství světa v Kataru nabízí miliardám diváků nervy drásající utkání mezi nejlepšími fotbalovými týmy světa. Země blízkého východu nebyla v době volby nejlepší možnou volbou pro pořádání mistrovství, proto si dle zveřejněných dokumentů muselo pomoci korupcí.

  2. prosince 2010 vybral dvaceti dvou členný výkonný výbor FIFA Katar, který se tak stal první muslimskou, arabskou a středovýchodní zemí pověřenou pořádáním fotbalového MS. V té době byl Katar v žebříčku FIFA na 113. místě na světě a nikdy předtím se na mistrovství světa nekvalifikoval. Nejdále kam tým postoupil, bylo čtvrtfinále Mistrovství Asie ve fotbale v roce 2000. Katar je také nejmenší zemí, která kdy hostila mistrovství. Katar dokonce zaměstnával migranty, aby naplnili prázdné stadiony v národní lize a platil jim jeden dolar za hodinu, aby seděli na stadionech a předstírali, že se baví.

  Volba této země byla kritizovaná zejména z hlediska místního, příliš teplého podnebí. Mistrovství se tak hraje místo obvyklého června-července až v listopadu-prosinci. Termín tak zasahuje do pravidelných sezónních plánů domácích lig po celém světě. Výkonný ředitel Premier League uvedl, že bude zvažovat soudní kroky proti FIFA, protože mistrovství zasahuje do populárního programu Premier League.

  Sepp Blatter, který byl prezidentem FIFA, když byl vybrán Katar, později poznamenal, že udělení MS Kataru bylo „chybou“ kvůli extrémnímu horku. O tom, jak došlo k výběru Kataru pomocí úplatků nyní informují dokumenty od HBO či Netflixu. Zrychleně si celou aféru můžete přehrát v sedmi minutovém dokumentu od Hunáče nazvaném Jak si Katar nelegálně KOUPIL Mistrovství světa?

  Udělování pořadatelství mistrovství světa ve fotbale různým zemím po celém světě je zamořeno úplatkářstvím, korupcí, globální politikou, zákulisními dohodami a chamtivostí. Vše vyšlo najevo, když bylo v roce 2022 přiděleno Kataru. Podrobněji to popisuje dvoudílný dokument HBO Ti, co prodali fotbalové mistrovství.

  Ještě více do hloubky poté jde čtyřdílná dokumentární série FIFA: Pod povrchem, kterou lze sledovat na Netflixu. V roce 2015 skončilo 14 bafuňářů z FIFA v poutech kvůli korupci. Vyšetřování se pak zaměřilo na to, jak se vlastně vybírá pořadatelská země mistrovství světa. Pořadateli mistrovství světa se v letech 2018 a 2022 nečekaně staly Rusko a Katar. Nyní ovšem vycházejí na světlo pochybné transakce, úplatky a další manévry. Funkcionář Chuck Blazer uzavřel dohodu o spolupráci s vyšetřovateli, aby se vyhnul vězení.

  Přihlásit přes Seznam