Středa, 19 března, 2025

Populární tagy - oblíbená témata

More

    Nové články

    Dokument Vynálezkyně: Z kapky krve popisuje jeden z největších podvodů historie

    V roce 2004 Elizabeth Holmesová opustila Stanford a založila společnost, která chystala revoluci ve zdravotnictví. V roce 2014 byla hodnota Theranos oceněna na 9 miliard dolarů, díky čemuž se Holmesová, která byla označována jako „příští Steve Jobs“, stala nejmladší miliardářkou na světě, která se ke jmění dopracovala sama. Jen o dva roky později byla společnost Theranos označena americkou komisí pro cenné papíry jako „masivní podvod“ a její společnost se stala bezcennou.

    Dokument s hodnocením 72 % Vynálezkyně: Z kapky krve čerpá z mimořádného přístupu k dosud neviděným záběrům. Dokument je k dispozici na HBO Max od roku 2019. Držitel Oscara Alex Gibney (oceněný cenou Emmy za snímek HBO „Going Clear: Scientology and the Prison of Belief“) režíruje strhující dokument, který odhaluje, co se stalo, a zkoumá psychologii klamu v Silicon Valley.

    Dokument obsahuje rozhovory s Johnem Carreyrou, který jako první přišel s příběhem ve Wall Street Journal a poté napsal „Bad Blood“, dále novináři Kenem Aulettem z The New Yorker a Rogerem Parloffem z Forbes, kteří napsali profily Holmesové. Vystupují také whistlebloweři Tyler Shultz, Erika Cheung a bývalí zaměstnanci Theranos Dave Philippides, Douglas Matje, Ryan Wistort a Tony Nugent. Počínání zhodnotí behaviorální ekonom Dan Ariely a doktorka Phyllis Gardnerová, která je profesorkou medicíny na Stanfordské univerzitě.

    Brilantní, odhodlaná a sebevědomá Elizabeth Holmesová opustila Stanfordskou univerzitu ve věku 19 let a následující rok založila Theranos s cílem „demokratizovat zdravotnictví“. Nejinovativnějším a nejradikálnějším vynálezem společnosti bylo přenosné zařízení – pojmenované The Edison – o kterém tvrdila, že dokáže rychle a levně diagnostikovat řadu infekcí a nemocí pouze pomocí vzorků krve z prstu. Zařízení by znamenalo revoluci ve zdravotnictví, snížilo by náklady na diagnostiku a poskytlo lékařům a pacientům včasnou detekci, která by jim mohla zachránit život.

    Holmesová během několika příštích let oslnila Silicon Valley a Wall Street, získala stovky milionů dolarů v rizikovém kapitálu a získala takové významné osobnosti, jako byli bývalí ministři zahraničí George Shultz a Henry Kissinger, bývalí senátoři Sam Nunn a Bill Frist a bývalý ministr obrany. James Mattis usedl do představenstva společnosti.

    Mezi jejími investory byli zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, Rupert Murdoch a ministryně školství Betsy DeVosová. V roce 2013 se Holmesová spojila s Walgreens, aby představila své kompaktní zařízení na testování krve v lékárnách. Brzy poté byla společnost údajně oceněna na 9 miliard dolarů, přičemž Forbes označil Holmesovou za nejmladší miliardářku, která vydělala miliardy sama “prací”. Pak se to všechno zhroutilo…

    Dokument ukazuje, že Holmesové vzestup z vizionářského snílka v samorostlou miliardářku byl zrcadlovou síní, které pomáhali a usnadňovali cestu špičkoví diplomaté a korporátní titáni, kteří v ni nadále věřili, navzdory paranoidnímu utajení údajně revolučního zařízení. Režisér Gibney se pomocí dosud neviděných zasvěcených záběrů a speciálně vytvořené 3D grafiky dostává do zákulisí a odhaluje, jak byl Holmesové vynález od začátku sužován problémy, jak Theranos zmanipuloval výsledky testů a ošidil investory a jak rigidní dohody o zveřejnění bránily zaměstnancům říkat pravdu.

    Elizabeth Holmesová byla skvělá vypravěčka a mediální manipulátorka, dobře mluvila, byla atraktivní a vyzařovala z ní inteligence a sebevědomí. Po léta vyvracela negativní fámy o svém zařízení na testování krve a propouštěla ​​zběhnuté zaměstnance. Kromě svých vysoce profilovaných členů správní rady se Holmes chlubila takovými mocnými obránci, jako byl její právní zástupce David Boies a investor rizikového kapitálu Tim Draper. Brzy poté federální žalobci obvinili Holmesovou a jejího provozního ředitele Rameshe „Sunny“ Balwaniho ze spiknutí za účelem spáchání podvodu. „Tento příběh je klasickým příkladem toho, že pravda je dramatičtější než fikce,“ řekl Alex Gibney.

    Přihlásit přes Seznam

    Nové články

    Nejčtenější