More

  Dokument Vynálezkyně: Z kapky krve popisuje jeden z největších podvodů historie

  V roce 2004 Elizabeth Holmesová opustila Stanford a založila společnost, která chystala revoluci ve zdravotnictví. V roce 2014 byla hodnota Theranos oceněna na 9 miliard dolarů, díky čemuž se Holmesová, která byla označována jako „příští Steve Jobs“, stala nejmladší miliardářkou na světě, která se ke jmění dopracovala sama. Jen o dva roky později byla společnost Theranos označena americkou komisí pro cenné papíry jako „masivní podvod“ a její společnost se stala bezcennou.

  Dokument s hodnocením 72 % Vynálezkyně: Z kapky krve čerpá z mimořádného přístupu k dosud neviděným záběrům. Dokument je k dispozici na HBO Max od roku 2019. Držitel Oscara Alex Gibney (oceněný cenou Emmy za snímek HBO „Going Clear: Scientology and the Prison of Belief“) režíruje strhující dokument, který odhaluje, co se stalo, a zkoumá psychologii klamu v Silicon Valley.

  Dokument obsahuje rozhovory s Johnem Carreyrou, který jako první přišel s příběhem ve Wall Street Journal a poté napsal „Bad Blood“, dále novináři Kenem Aulettem z The New Yorker a Rogerem Parloffem z Forbes, kteří napsali profily Holmesové. Vystupují také whistlebloweři Tyler Shultz, Erika Cheung a bývalí zaměstnanci Theranos Dave Philippides, Douglas Matje, Ryan Wistort a Tony Nugent. Počínání zhodnotí behaviorální ekonom Dan Ariely a doktorka Phyllis Gardnerová, která je profesorkou medicíny na Stanfordské univerzitě.

  Brilantní, odhodlaná a sebevědomá Elizabeth Holmesová opustila Stanfordskou univerzitu ve věku 19 let a následující rok založila Theranos s cílem „demokratizovat zdravotnictví“. Nejinovativnějším a nejradikálnějším vynálezem společnosti bylo přenosné zařízení – pojmenované The Edison – o kterém tvrdila, že dokáže rychle a levně diagnostikovat řadu infekcí a nemocí pouze pomocí vzorků krve z prstu. Zařízení by znamenalo revoluci ve zdravotnictví, snížilo by náklady na diagnostiku a poskytlo lékařům a pacientům včasnou detekci, která by jim mohla zachránit život.

  Holmesová během několika příštích let oslnila Silicon Valley a Wall Street, získala stovky milionů dolarů v rizikovém kapitálu a získala takové významné osobnosti, jako byli bývalí ministři zahraničí George Shultz a Henry Kissinger, bývalí senátoři Sam Nunn a Bill Frist a bývalý ministr obrany. James Mattis usedl do představenstva společnosti.

  Mezi jejími investory byli zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, Rupert Murdoch a ministryně školství Betsy DeVosová. V roce 2013 se Holmesová spojila s Walgreens, aby představila své kompaktní zařízení na testování krve v lékárnách. Brzy poté byla společnost údajně oceněna na 9 miliard dolarů, přičemž Forbes označil Holmesovou za nejmladší miliardářku, která vydělala miliardy sama “prací”. Pak se to všechno zhroutilo…

  Dokument ukazuje, že Holmesové vzestup z vizionářského snílka v samorostlou miliardářku byl zrcadlovou síní, které pomáhali a usnadňovali cestu špičkoví diplomaté a korporátní titáni, kteří v ni nadále věřili, navzdory paranoidnímu utajení údajně revolučního zařízení. Režisér Gibney se pomocí dosud neviděných zasvěcených záběrů a speciálně vytvořené 3D grafiky dostává do zákulisí a odhaluje, jak byl Holmesové vynález od začátku sužován problémy, jak Theranos zmanipuloval výsledky testů a ošidil investory a jak rigidní dohody o zveřejnění bránily zaměstnancům říkat pravdu.

  Elizabeth Holmesová byla skvělá vypravěčka a mediální manipulátorka, dobře mluvila, byla atraktivní a vyzařovala z ní inteligence a sebevědomí. Po léta vyvracela negativní fámy o svém zařízení na testování krve a propouštěla ​​zběhnuté zaměstnance. Kromě svých vysoce profilovaných členů správní rady se Holmes chlubila takovými mocnými obránci, jako byl její právní zástupce David Boies a investor rizikového kapitálu Tim Draper. Brzy poté federální žalobci obvinili Holmesovou a jejího provozního ředitele Rameshe „Sunny“ Balwaniho ze spiknutí za účelem spáchání podvodu. „Tento příběh je klasickým příkladem toho, že pravda je dramatičtější než fikce,“ řekl Alex Gibney.

  Přihlásit přes Seznam