More

  FameLab zná vítěze, který bude reprezentovat českou populární vědu v Londýně

  V pátek 29. září během Noci vědců proběhlo v centru Didaktikon pod patronátem Univerzity Karlovy národní finále populárně vědecké soutěže FameLab. V této soutěži má každý účastník 3 minuty na prezentaci svého vědeckého bádání populárně zábavnou formou, která má oslovit porotu i publikum a pomoci v popularizaci vědy u široké veřejnosti.

  V českém finále se utkalo 11 účastníků. Mezi porotci soutěže zasedli rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, infektolog se zkušenostmi stand-up komika Petr Smejkal, vítězka soutěže z roku 2016 Eliška Selinger či kosmolog Jan Spratek. Finálovým večerem provázeli v českém i anglickém jazyce moderátoři Tereza Štěpánek Chytilová a Jat Dhillon.

  V populárně vědeckém centru umístěném v Kampusu Hybernská porotu nejvíce zaujalo vystoupení Elišky Jandové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na téma Naděje v kapce krve. Na druhém místě se umístil dialektik Filip Kubáček z Ústavu pro jazyk český Akademie věd a třetí místo obsadil Hubert Beck z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy s vystoupením na téma Invariance a ekvivariance v každodenním životě a ve fyzice. Cenu publika získala Terezie Páníková z Vysoké školy chemickote-chnologické s vystoupením Jak osladit život lidem s cukrovkou?

  Vítězka národního finále Eliška Jandová bude Českou republiku reprezentovat na mezinárodním finále ve Velké Británii, kterého se zúčastní vítězové z více než 20 zemí.

  Přihlásit přes Seznam