More

  Film Na západní frontě klid natáčený i v Česku ukazuje paralelu k současné válce

  Netflix uvedl nové zpracování Remarquova románu Na západní frontě klid a první týden po uvedení si drží velmi slušné hodnocení téměř 80 %. Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí.

  Německý film ukazuje surovost války, manipulaci mysli a zbytečné oběti nesmyslné války. Snímek se natáčel z velké části i v České republice, konkrétně se v Česku točilo 53 dní a mezi lokacemi lze najít Buškovice, Brody, Milovice nad Labem, Skupice u Postoloprt, Žatec, Postoloprty, Ralsko, Točník, Vinařice, Benátky nad Jizerou, Libušín, Chotěšov, Černochov, Líšany u Rakovníka, zámek Sychrov, zámek Hořín, zámek Liběchov, Chotýšany, Luštěnice, Králův Dvůr, Roudnici nad Labem a Prahu.

  Snímek popisuje chvíle před koncem první světové války, kdy z počátku nadšení němečtí rekruti dobývají v imperiální válce francouzské území. V tomto ohledu je snímek paralelou současného imperiálního tažení Vladimíra Putina, kdy se mobilizovaní ruští rekruti snaží dobýt území Ukrajiny.

  Zajímavou symboliku také vytvořila role generále Friedrichse, kterou si zahrál Devid Striesow. Ten hrál německého důstojníka i ve filmu Pád třetí říše, a byl tak u filmových konců obou německých imperiálních válek.

  Přihlásit přes Seznam