More

  HBO v dokumentární sérii upozorňuje na nekalé praktiky telemarketérů

  Dva odpadlíci telemarketingu se pustili do dvacetiletého investigativního pátrání, aby odhalili podvod za miliardu dolarů. Původní třídílná dokumentární seriály HBO Telemarketers, režírovaná Adamem Bhalou Loughem a Samem Lipmanem-Sternem byla uvedena v premiéře toto léto na HBO Max.

  Telemarketéři zaznamenává temně komediální, nečekanou 20letou cestu dvou nepravděpodobných kamarádů z kanceláře, kteří narazí na temnou pravdu o práci, kterou dělali v ošuntělém call centru v New Jersey – přesvědčovali lidi, aby dávali peníze na charitu. Dali si slib odhalit pokřivený americký telemarketingový průmysl zevnitř. Jako amatérští detektivové si chtějí posvítit na miliardový podvod. S drsným přístupem zasvěcených osob, syrovými záběry očitých svědků a komediálním obsazením postav z call centra je film šíleným příběhem o neukázněném prostředí s nízkými mzdami a dvou dlouholetých kamarádech z kanceláře, kteří se ocitli na stopě střízlivého pohledu na temnou stránku amerického kapitalismu a zneužívání spotřebitelské důvěry.

  Když Sam Lipman-Stern na začátku roku 2000 začal pracovat v telemarketingu v New Jersey jako čtrnácti letý student, který předčasně ukončil střední školu, věřil, že získává peníze pro charitativní organizace policie a hasičů, aniž by tušil, že většina peněz končí v kapsách pokřivených zaměstnavatelů. Svou videokamerou Sam dokumentuje bujarou kancelář, když on a pestrá směsice bývalých podvodníků, drogových dealerů a zkušených telemarketérů pracuje na telefonních linkách v místnosti plné chlastu, drog a zhýralosti, svázané humorem a kamarádstvím. 

  Když federální vláda zavře společnost po vyšetřování jejích pochybných praktik, kdy spotřebitelům lživě tvrdila, že 100 % peněz šlo na charitu (ve skutečnosti šlo jen 10–15 %), Sam a Pat Pespas, špičkový prodejce, který bojuje se závislostí, začnou zpochybňovat obchodní praktiky tohoto odvětví. Uvědomují si, že jsou nevědomými kolečky v soukolí, která udržují masivní podvod na nic netušících Američanech. S hlučným humorem a zarputilým nadšením zobrazují divákům Telemarketéři Sam a Pat, jak se vynořují ze spodní příčky hodinové pracovní síly, aby se stali houževnatými, samozvanými informátory, kteří se dostanou do sálů Senátu Spojených států – odhodlaní odhalit pokřivený průmysl zevnitř.

  Seriál je tak i varováním proti jiným možným telemarketingovým podvodníkům, kteří se vyskytují i v Česku.

  Přihlásit přes Seznam