More

  Historie české stolní hry Dračí doupě sahá do devadesátých let

  Dračí doupě je česká stolní hra na hrdiny, kterou v roce 1990 vytvořilo nakladatelství Altar, kde se za otce myšlenky považuje Martin Klíma, který v prosinci 2023 prezentoval svoji aktuální práci na české počítačové RPG hře Kingdom Come Deliverance během přednášky na GDS Prague.

  Hra Dračí doupě vychází z americké hry na hrdiny Dungeons & Dragons (D&D). Průběh hry řídí jeden hráč nazývaný Pán jeskyně, ostatní hráči hrají za jednotlivé postavy, kde má každá svou rasu a povolání. V roce 2004 vyšla nová hra Dračí doupě Plus s komplikovanějším jednotným systémem založeným na převodových logaritmických tabulkách, určená spíše pokročilejším hráčům.

  https://www.facebook.com/tomas.martinek.pirati/posts/pfbid02tURWSZ4Vsg97Tw5iinDfinwnAM63in5VKv4Naznqn33hAcjJgRaLviq5VoVMJUb1l?__cft__[0]=AZVnjFvOPjJ1jxJhdzNq285EFq4krTEwW-7m8EBZ9DLa8MH4xgLZdRQZNk3aSeoIgP91MHp9zu8Ywobz5pjAR0GmVujCTeAtnyfNW2lXT4vQsX6H4sUSoq8xEo_sHVCl4PZNOvsKAbiR0Oirtg4ZrvMDbKthwpmxQImoqPIRdRlSfDh3EpX1n0kRxKewfrZ_wUo&__tn__=%2CO%2CP-R

  V roce 2011 vyšlo Dračí doupě II, jehož cílem je nahradit staré Dračí doupě jednodušším a ucelenějším systémem, snadným pro začátečníky. Základní principy hry Dračí doupě patří mezi klasické papírové hry na hrdiny. Jeden z hráčů, tzv. Pán jeskyně, před hrou připraví úvodní příběh, mapy, zápletku, nestvůry apod. Ostatní hráči se poté tohoto příběhu zúčastní – každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa (trpasličího bojovníka, elfího kouzelníka apod.), celá družina pak dohromady putuje světem vytvořeným Pánem jeskyně s cílem splnit přijaté úkoly, získat peníze a slávu. Podrobná pravidla Dračího Doupěte jsou velmi rozsáhlá a popsána ve třech knihách pro Pána Jeskyně a třech knihách pro ostatní hráče, které mají dohromady kolem 550 stran.

  Dračí doupě je jednou z nejpopulárnějších českých stolních her na hrdiny. Hra se stala kultovní a má velkou fanouškovskou základnu. Hráči si oblíbili především možnost vytvořit si vlastní postavu a prožít s ní dobrodružství ve fantasy světě. Hra je vhodná pro hráče všech věkových kategorií a nabízí mnoho hodin zábavy.

  Dračí doupě je stále velmi populární a má mnoho českých fanoušků po celém světě. Hra se stala kultovní a je považována za jednu z nejlepších her na hrdiny vůbec. Její vliv na českou kulturu je nezpochybnitelný a stala se nedílnou součástí českého kulturního dědictví.

  Zdroje: Altar, Wikipedia

  Přihlásit přes Seznam