More

  Hvězda filmu S tebou mě baví svět Július Satinský zemřel před 20 lety

  Je tomu již dva týdny a 20 let, kdy ve věku 61 let zemřel na rakovinu tlustého střeva herec Július Satinský. Slovenský herec se proslavil především díky svým rolím v populárních československých filmech “S tebou mě baví svět” a “Vesničko má středisková”. Narodil se 20. srpna 1941 v Bratislavě a od dětství se věnoval herectví.

  Ovládal mnoho cizích jazyků. Herecké sklony se u něj projevovaly už v mladém věku a v roce 1958 vyhrál recitační soutěž Hviezdoslavův Kubín. Později vystudoval pedagogiku na střední pedagogické škole, profesi učitele však nikdy nevykonával. Jeho velkou touhou bylo herectví, na jehož studium nebyl přijat. Na Vysoké škole múzických umění studoval v letech 1962–1966 dramaturgii a jako dramaturg v letech 1964–1967 pracoval v Československé televizi v Bratislavě. Od roku 1959 spolu s Milanem Lasicou vystupovali jako komická dvojice v autorských pořadech. Po roce 1968, v období normalizace, naráželi i s partnerem Milanem Lasicou na množství překážek a po zákazu činnosti na Slovensku působili dva roky v moravském divadle Večerní Brno a v letech 1972–1978 v operetě Nové scény v Bratislavě. V roce 1978 přestoupil do činohry Nové scény.

  Satinský se objevil v mnoha filmech a televizních seriálech, ale jeho nejznámější role přišla až v roce 1977, kdy si zahrál v komedii “S tebou mě baví svět”. Tento film se stal velkým hitem se stále vysokým hodnocení diváků 76 %, kde si Július Satinský zahrál hlavu rodiny Alberta Horáka. O dva roky později si zahrál v další komedii “Vesničko má středisková”, která se stala jedním z nejúspěšnějších československých filmů všech dob. Nezapomenutelná je také jeho role krále Pikole ve filmu Tři veteráni.

  Satinský byl také členem Městského divadla v Brně a hrál v mnoha divadelních představeních. Byl také známý svými výstupy v pořadech “České nebe” a “Černý Petr”. Jeho herecké výkony jsou stále ceněny a jsou považovány za důležitou součást československé filmové historie.

  Zdroje dat článku jsou Wikipedie a SerialGuru

  Přihlásit přes Seznam