More

  Jak se z hangáru u Berlína stal aquapark Tropical Islands?

  Název aquaparku “Tropical Islands” evokuje obrázek tropického ráje s palmami, plážemi a vodopády, avšak jeho původní účel byl zcela odlišný. Hangár Tropical Islands, nacházející se nedaleko Berlína, má zajímavou historii spojenou s leteckým průmyslem.

  Hangár nazvaný Aerium byl původně postaven německou firmou Cargolifter AG v roce 2000. Tato společnost měla ambiciózní plán postavit největší vzducholoď na světě, která by sloužila k nákladní dopravě. Hangár měl sloužit k vývoji a výrobě této vzducholodě. Jeho impozantní rozměry (délka 360 metrů, šířka 210 metrů a výška 107 metrů) z něj dle objemu dělaly jeden z největších samostatných uzavřených prostorů a 3. největší halu na světě. Kromě toho se jedná o největší světovou samostatně stojící halu bez podpěrných pilířů uvnitř. Již na začátku tisíciletí vyšla výstavba haly na 78 milionů euro.

  Bohužel se však projekt vzducholodi z finančních důvodů nezdařil a firma Cargolifter AG zbankrotovala v roce 2002. Vzducholoď CL160 nikdy nevznikla. Tímto způsobem zůstal velký hangár opuštěný a nevyužitý. Avšak v roce 2004 se stal majetkem nových vlastníků, malajsijské společnosti Tanjong, která jej v insolvenci koupila za 17 milionů euro, z čehož 10 milionů dotovala Braniborská vláda. Zrodila se myšlenka přeměnit tento prostor na tropický zážitkový komplex. Stavební povolení k výstavbě zábavního parku uvnitř haly bylo uděleno 2. února 2004 a Tropické ostrovy byly oficiálně otevřeny 19. prosince 2004.

  Tak vznikl “Tropical Islands Resort” – jedno z největších krytých rekreačních center na světě. Tropické ostrovy drží světový rekord pro největší krytý vodní park. Během několika let se hangár proměnil v tropický ráj s umělými plážemi, bazény, saunovými lázněmi, exotickou vegetací a dokonce i ubytovacími možnostmi. Tato nová funkce zcela přetvořila původní účel hangáru a stala se atraktivním místem pro turisty hledající odpočinek a dobrodružství v tropickém prostředí, a to přesto, že se nachází v srdci Německa.

  Laguna v Tropical Islands | FOTO: Tomáš Martínek

  Uvnitř haly je teplota vzduchu 26 °C a vlhkost vzduchu kolem 64 %. Tropické ostrovy jsou domovem největšího krytého deštného pralesa na světě, pláže, mnoha tropických rostlin a řady bazénů, barů a restaurací. Otevřeno je 24 hodin denně, každý den v roce – kromě Štědrého dne.

  Historie hangáru Tropical Islands je tedy poutavým příkladem toho, jak se objekt původně navržený pro průmyslové účely může proměnit v unikátní turistický cíl, který zaujme návštěvníky z celého světa. Z Prahy se do vodního světa lze dostat za pouhé 2 a půl hodiny jízdy, i proto významnou část návštěvníků tvoří Češi.

  Zdroj: Wikipedia

  Přihlásit přes Seznam