More

  Jaké ukrajinské památky jsou ohroženy ruskou agresí?

  Ukrajina je země s bohatou historií a kulturním dědictvím. Mnoho památek na Ukrajině bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Tyto památky odrážejí významné historické, architektonické, umělecké a kulturní dědictví Ukrajiny. V tomto článku si přiblížíme některé z těchto významných památek.

  Lvov – historické centrum

  Historické centrum Lvova bylo zařazeno na seznam UNESCO v roce 1998. Město je známé svým středověkým historickým centrem, které se rozkládá na ploše více než 120 hektarů. Centrum města obsahuje mnoho významných architektonických památek, jako jsou kostely, paláce a staré hrady. Mezi nejvýznamnější památky patří Katedrála svatého Jiří, Katedrála Božího Těla, Katedrála svatého Jana Křtitele a arménský kostel.

  Kyjev – Sofijský chrám a klášter

  Sofijský chrám a klášter v Kyjevě byl zařazen na seznam UNESCO v roce 1990. Chrám byl postaven v 11. století za vlády knížete Jaroslava Moudrého a je známý svými freskami, které jsou považovány za jedny z nejvýznamnějších uměleckých děl Kyjeva. Klášter je rovněž významný svou knihovnou, která obsahuje mnoho cenných rukopisů a starých tisků.

  Krymská krajina – horská krajina a archeologické památky Chersonésu

  Krymská krajina, která zahrnuje horské oblasti a archeologické památky Chersonésu, byla zařazena na seznam UNESCO v roce 2013. Chersonés byl starověký řecký městský stát, který byl založen v 5. století před naším letopočtem a byl jedním z nejvýznamnějších center antického světa. Památky v této oblasti zahrnují mnoho antických ruin, jako jsou římské lázně, amfiteátr a chrámy.

  Podilská pevnost Kamjanec-Podilskyj

  Podilská pevnost Kamjanec-Podilskyj byla zařazena na seznam UNESCO v roce 2007. Pevnost se nachází v západní Ukrajinské oblasti a byla postavena ve 14. století. Je to jedna z nejstarších a nejlépe zachovaných středověkých pevností na Ukrajině. Pevnost byla postavena na strategickém místě na břehu řeky Smotryč, aby chránila město Kamjanec-Podilskyj před nepřátelskými útoky. V průběhu let se pevnost stala významným kulturním centrem, kde se konalo mnoho kulturních akcí, jako jsou koncerty, výstavy a divadelní představení.

  Starověké město Tauric Chersonese

  Starověké město Tauric Chersonese bylo zařazeno na seznam UNESCO v roce 2013. Tento starověký řecký městský stát se nachází na pobřeží Černého moře na Krymu a byl založen v 5. století před naším letopočtem. Město bylo významným kulturním, hospodářským a politickým centrem antického světa. Památky v této oblasti zahrnují mnoho antických ruin, jako jsou chrámy, amfiteátry a starověké budovy.

  Kulturní a historické centrum Kyjeva-Pečerská Lavra

  Kyjev-Pečerská Lavra byla zařazena na seznam UNESCO v roce 1990. Tato klášterní budova se nachází na kopci nad řekou Dněprem a je významná pro svůj historický význam a kulturní dědictví. Lavra obsahuje mnoho významných architektonických památek, jako jsou kostely, chrámy a klášterní budovy. Nejvýznamnější památkou je Lavrská věž, která je považována za jednu z nejkrásnějších památek Kyjeva.

  Tyto památky jsou jen některé z mnoha významných kulturních a historických památek na Ukrajině, které byly zařazeny na seznam UNESCO. Tyto památky ukazují bohatou historii a kulturní dědictví Ukrajiny a přitahují mnoho turistů z celého světa. Ukrajina se může pochlubit tím, že má více než 20 památek na seznamu UNESCO, což je důkazem bohaté historie a kultury této země.

  Přihlásit přes Seznam