More

  Pacienti umírali po zbytečné operaci, mrazivý příběh teď rozkrývá nový dokument

  Paolo Macchiarini je švýcarský hrudní chirurg a bývalý výzkumník regenerativní medicíny, který se proslavil podvodným výzkumem a manipulativním chováním. Jeho mrazivý příběh nyní rozkrývá dokument Křivák se skalpelem od Netflixu.

  Macchiarini byl původně oslavován jako objevitel nových metod implementace umělých orgánů, které testoval na lidech bez původního výzkumu na zvířatech. Nakonec byl odsouzen za zločiny související s výzkumem v Itálii a Švédsku. Původně byl považován za průkopníka použití umělého orgánu pro transplantaci průdušnice, která měla být údajně osazena života schopnými vlastními kmenovými buňkami pacientů.

  Macchiarini byl od roku 2010 hostujícím profesorem a ředitelem na dočasné smlouvě ve švédském Karolinském institutu. Macchiarini byl obviněn z neetického provádění experimentálních operací, dokonce i na relativně zdravých pacientech, což mělo za následek úmrtí sedmi z osmi pacientů, kteří obdrželi jeden z jeho syntetických transplantátů průdušnice. Osmý pacient si nechal implantát vyoperovat. Články ve Vanity Fair a Aftonbladet navíc naznačily, že si na životopisech zfalšoval některé ze svých akademických kvalifikací.

  KI ukončil klinický vztah s Macchiarinim v roce 2013, ale umožnil mu pokračovat jako výzkumníkovi, v únoru 2016 univerzita oznámila, že neobnoví jeho výzkumnou smlouvu, která měla vypršet v listopadu, a následující měsíc smlouvu ukončila. Po propuštění z KI pracoval Macchiarini na Kazanské federální univerzitě v Rusku, dokud tato instituce v dubnu 2017 neukončila jeho projekt, čímž ho v podstatě propustila. Po ročním lékařsko-právním vyšetřování švédská prokuratura oznámila v říjnu 2017, že Macchiarini byl nedbalý ve čtyřech z pěti případů vyšetřovaných kvůli použití zařízení a postupů, které nebyly podpořeny důkazy, ale že zločin nemohl být prokázán, protože pacienti by mohli zemřít za jakékoliv jiné léčby.

  Švédská expertní skupina pro vědecké nesprávné jednání také našla důkazy o podvodném výzkumu Macchiariniho a jeho spoluautorů v šesti článcích a vyzvala k jejich stažení. K roku 2023 bylo Macchiarinimu staženo 11 jeho výzkumných článků, čtyři další obdržely prohlášení o obavách a tři další byly opravený. Celý příběh manipultivního chování doktora nyní rozkrývá třídílný dokument na Netflixu.

  Zdroj: Wikipedia

  Přihlásit přes Seznam