More

    Prague Science Film Fest vyhrál snímek Holgut, bodoval i Severní proud

    Fascinující příběhy ze světa přírody a originální vypravěčské formy nabídl festival Prague Science Film Fest (PSFF), který se konal čtyři dny v kampusu České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a byl přístupný zdarma. Filmy diváky zavedly mezi týmy špičkových vědců a dokumentaristů z celého světa.

    Pozoruhodný vztah mezi lidmi a řekami. Krajina, která rychle mění svoji tvář. Detailní portrét stračeny jménem Luma. Originální analýza trasování plastů po mořích a oceánech. Tvůrci dokumentů hledají hlubší pochopení přírody jako celku a nabídli divákům nejrůznější způsoby zpracování. V soutěžním výběru příjemně překvapila pestrost snímků. Z minulého roku přetrvává kontinuální zaměření na přírodní vědy. Cílem letošního ročníku bylo pokusit se pochopit roli lidí v krajině a představit si, jak by vypadala bez nich.

    Vedení festivalu předalo cenu Grand Prize vítěznému snímku Holgut (Belgie, 2021 / Režie: Liesbeth De Ceulaer), který porota vybrala jak ze soutěže posledního ročníku AFO, tak i z hlavní soutěže na ČZU. Tato cena je spojena s finanční odměnou ve výši 10 000 amerických dolarů.

    Cenu za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film získal snímek Severní proud (Německo, 2021 / Režie: Steffen Krones), který získal i cenu studentské poroty.

    Zvláštní ocenění rektora ČZU získal snímek Budiž voda! (Česká republika, 2021 / Režie: Karel Žalud) a Čestné uznání studentské poroty obdržel snímek Chybíš mi, tvůj Marius (Maďarsko, 2022 / Režie: Péter Becz).

    Festival představil to nejlepší z populárně–vědeckých snímků z posledních dvou let. Jejich uvedení bylo v rámci festivalu exkluzivní, vzhledem k tomu, že kina je běžně divákům nenabízejí. Nedílnou součástí většiny projekcí byly úvody a následné debaty s hosty. Pozornost vzbudil australský snímek Řeka (River), který je filmovou a hudební odyseou, jež zkoumá pozoruhodný vztah mezi lidmi a řekami. Hlasovým průvodcem je známý herec Willem Dafoe. Odvážným svědectvím o hrozbě pro lidstvo a o neviditelném vymírání zdravých bakterií v našem těle je zase americký film Skrytá apokalypsa (The Invisible Extinction). Jediným českým filmem v soutěži byl Budiž voda! (Let Be Water!), což je nevídaný český projekt na získávání vody ze vzduchu.
    Do soutěže se probojovala třináctka nejlepších snímků z devíti set přihlášených dokumentů. Diváci se mohou těšit také na výběr filmů z posledního ročníku renomovaného festivalu Academia Film Olomouc (AFO), který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL).

    Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011, pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s olomouckou univerzitou, na jejíž půdě se od roku 1966 koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc.

    Přihlásit přes Seznam