More

  Ruští influenceři končí na Instagramu, mnozí přijdou o příjmy

  V pondělí 14. března bude na příkaz ruské vlády a jejího cenzurního úřadu Roskomnadzor ukončen v Rusku přístup k sociální síti Instagram. Odhaduje se, že Instagram v Rusku používá kolem 80 milionu uživatelů. Mnoho ruských influencerů oplakává konec sociální sítě, která často tvoří významnou část jejich příjmů.

  V médiích se naposledy objevila ruská blogerka. Když mluvila s fanoušky ve videu vysílaném živě na Telegramu, vzlykala: „Myslíte si, že pro mě jako instagramového influencera je to (Instagram) zdroj příjmu? Pro mě je to (Instagram) prostě celý život, je to duše. Je to ten, se kterým se probouzím, usínám, kurva pět let v řadě.“  Mladá žena pak svým fanouškům řekla, že je v ‚první fázi smutku‘ kvůli zprávám o zákazu Instagramu. Na internetu však čelila zuřivé kritice a byla obviněna z toho, že se více starala o svůj výplatní balíček než o „tisíce mrtvých lidí, včetně jejích krajanů“.

  Ruští influenceři se na poslední chvíli snaží přesvědčit své fanoušky, aby je začali sledovat na ruské sociální síti VK nebo Telegram, který vlastní Pavel Durov. Tam zatím mají ovšem řádově výrazně méně sledujících. Například nejsledovanější ruská influencerka Olga Buzová má na Instagramu přes 22 milionů sledujících, zatímco na VK 1,5 milionu sledujících a na Telegramu pouhých 700 tisíc. Někteří také spoléhají na možnost využití VPN k obcházení blokace.

  Druhá nejsledovanější ruská blogerka se odhodlal k mírovém příspěvku

  Mnoho ruských influencerů se k invazi Ruska na Ukrajině nevyjadřovalo. Někteří se odhodlali dát příspěvky vyzývající k míru, ovšem v pojetí příspěvku to mohlo občas vypadat spíše jako výzva ke kapitulaci ukrajinské strany.

  Pátý nejsledovanější ruský influencer vyzývá k míru
  Ukrajinská zpěvačka působící v Rusku Regina Todorenko vyzvala k míru i se svým ruským manželem
  Ruský komik Garik Kharlamov také vyzval k míru.
  Ruský motivátor volá po míru

  Naprostá většina ruských influencerů se k invazi Rusů na Ukrajinu vůbec nevyjadřovala. Nejenže je Ruská společnost rozdělená a vyjádření na podporu vládní politiky i proti ní mohou u příspěvků vyvolat vlnu nevole, ale nově schválený zákon umožňuje odsoudit člověka až na 15 let vězení za příspěvky proti ruské vládě a její operací na Ukrajině. Kromě toho je mnoho ruských influencerů závislých na ruské vládě, která ovládá většinu televizních stanic v zemi, díky kterým se mnoho z nich stalo mezi ruskými občany známými.

  Na podporu Ukrajiny se tak nejvíce vyslovují influenceři a influencerky původem z Ukrajiny, kteří působí v Rusku nebo i jinde ve světě.

  Přihlásit přes Seznam