More

  Signal Festival úspěšně vstoupil do své druhé dekády. Dvacet instalací navštívily tisíce lidí

  Signal Festival potvrdil, že je etablovanou kulturní událostí. Jedenáctý ročník představil dvacet instalací na třech festivalových trasách, které rozsvítily pražské centrum, Karlín a Holešovice. Nejnavštěvovanějšími instalacemi byly i letos videomappingy. Festival přinesl už pošesté placenou galerijní zónu, letos největší ve své historii. Vůbec poprvé uvedl dětskou instalaci a takzvané Satelity, trojici již existujících uměleckých objektů mimo festivalové trasy, oživené audiovizuálními projekcemi. Příští rok se Signal Festival uskuteční od 10. do 13. října 2024 a zahájí druhou kapitolu nového kurátorského konceptu s tématem Ekosystémy: Výprava.

  Jedenáctý Signal Festival nabídl návštěvníkům prostřednictvím dvaceti multimediálních instalací světelné, zvukové a interaktivní díla, které díky navazujícím spolupracím s významnými českými institucemi jako je Kunsthalle Praha, Laterna magika nebo Český rozhlas, doplnil o divadelní, hudební nebo site-specific performativní program.

  Organizátoři odhadují, že festival navštívilo přibližně stejné množství návštěvníků jako každý rok. Přesná čísla však přinese měření. Tento rok Signal Festival využívá měření od O2 Media na základě počtu SIM karet v síti a sofistikovaných algoritmů na zpracování anonymizovaných dat. Díky tomu pořadatelé zjišťují, které lokality jsou například nejnavštěvovanější a jak v budoucnu vylepšovat dramaturgii festivalu.

  “I po deseti letech přináší Signal Festival nové formáty, přiváží do Prahy špičky světového digitálního umění, představuje české významné umělce i objevuje a podporuje mladé české talenty. Měření nám pomůže pochopit chování návštěvníka na festivalu a ještě lépe tak tvořit program, který je zajímavý pro všechny. Příští rok plánujeme v termínu od 10. do 13. října pokračovat s kurátorem Pavlem Mrkusem v nově nastaveném kurátorském konceptu s
  tématem Ekosystémy: Výprava,”
  říká Martin Pošta, ředitel Signal Festivalu.

  Signal Festival zahájil také dvouletý participativní společenský projekt Pacific Prague Trail, jehož autorkou je nejznámější česká konceptuální umělkyně Kateřina Šedá. Ta speciálně pro festival vytvoří pražskou verzi fenomenální dálkové stezky Pacific Crest Trail, na kterou se návštěvníci budou moci vydat už příští festivalový ročník.

  Velkoformátový výstavní projekt The Grief of Misfit Cathedrals, který vznikl ve spolupráci s Kunsthalle Praha, bude k vidění až do ledna 2024. Výstava se skrze unikátní technologii 3D scanningu zabývá fenoménem opuštěných industriálních komplexů, které se po ztrátě své původní funkce stávají solitérními relikty architektury. Taktéž pokračuje i skupinová výstava ELEKTROSALON: From the Rave to the Gallery, která v The Chemistry Gallery zůstává k vidění do 11. listopadu 2023.

  Akci podpořilo i hlavní město Praha celkovou sumou ve výši 5 miliónů korun.

  Zdroj: SignalFestival.com