More

  Streamovací služby přináší nervy drásající dokumenty k evakuaci Kábulu před Talibanem v roce 2021

  Streamovací platformy Netflix a HBO Max přišly s dvěma dokumenty, které zobrazují nervy drásající chvíle z minulého roku, kdy po oznámení odchodu vojáků NATO z Afghánistánu dochází k evakuaci liberálně smýšlejících Afghánců, kteří spolupracovali s demokratickou vládou Afghánistánu.

  Netflix uvedl dokument V jejích rukou. Armády západních spojenců odcházejí z Afghánistánu a místní nejmladší starostka v boji za vzdělávání příští generace Afghánců odvážně čelí smrtelnému nebezpečí. “In Her Hands” vypráví příběh Zarify Ghafari, jedné z prvních afghánských starostek provincie Maidan Wardak a nejmladší osoby (26), která tuto pozici zastávala. Film dokumentuje její boj o přežití a o vlásek uniknout na pozadí zrychleného rozpadu jejího národa.

  Streamovací platforma HBO Max zase přichází se snímkem Kábulské letiště. Tento dramatický dokumentární film sleduje příběh největšího leteckého přesunu v novodobé historii Spojených států a konce nejvleklejší americké války, dvacetiletého konfliktu mezi afghánským Tálibánem a silami NATO. Snímek se natáčel v Americe, Velké Británii a Afghánistánu a obsahuje dosud nezveřejněné záběry a exkluzivní rozhovory s evakuovanými osobami, očitými svědky, americkými mariňáky i bojovníky Tálibánu. Afghánci vyprávějí o svém dramatickém boji za obsazení letiště, které je jejich poslední nadějí na opuštění země předtím, než ji ovládne Tálibán. Ve vírů zoufalství, střelby a výbuchů se odehrává historický střet mezi americkou námořní pěchotou a Tálibánem.

  Oba snímky získaly mnoho ocenění. Talibanský režim v Afghánistánu omezuje práva lidí, především žen, i nyní.

  Přihlásit přes Seznam