More

  Tvůrce Tetris: Věděl jsem, že to bude hit, hned po prvním hraní

  Alexej Pažitnov je ruský programátor a vynálezce, který je nejvíce známý jako tvůrce hry Tetris. Narodil se v roce 1955 a vystudoval Moskevský letecký institut. V roce 1984 vytvořil hru Tetris, když pracoval na moskevské akademii věd. Hra se stala jednou z nejúspěšnějších her všech dob, s odhady prodaných kopií okolo 170 milionů kusů. Alexej Pažitnov získal za svou práci IT inženýra v roce 2007 cenu Game Developers Choice Awards First Penguin Award, která se uděluje za průlom v počítačových hrách. Pažitnov se podílel i na vývoji her jako Pandora’s Box či Hexic a spolupracoval s firmami jako Microsoft a WildSnake Software.

  Pažitnov žije od roku 1991 ve Spojených státech a vystoupil na akci Game Developers Session Prague v roce 2023. Na této akci se setkal s dalšími osobnostmi herního průmyslu a promluvil o své práci a zkušenostech. Během jeho odpovědí na dotazy pražskému publiku na původní hru Tetris napsanou v Pascalu řekl, že o tom, že to bude hit, věděl hned poté, co si hru sám prvně zahrál a nemohl se od ní odtrhnout. Dále prozradil, že již ztratil zdrojové kódy k původní hře, které měl uložené na disketách.

  V roce 2023 se Pažitnov objevil v dokumentárním filmu Tetris, který byl uveden na streamovací platformě Apple TV. Film se zaměřuje na historii hry Tetris a Pažitnova jako jejího tvůrce.

  Pažitnovova práce na hře Tetris inspirovala mnoho dalších tvůrců a vývojářů, kteří vytvořili různé verze této hry pro různé platformy. Hra Tetris se stala jednou z nejúspěšnějších her všech dob a dodnes si udržuje svou popularitu.

  Zdroj: Wikipedia

  Přihlásit přes Seznam