More

  Čeští Wikipedisté se sešli na vyhlášení Czech Wiki Photo 2022 i Slam poetry

  Česká verze Wikipedie dosahuje návštěvnosti přes milion návštěvníků denně. O rozšiřování jejího obsahu se stará množství dobrovolníků, kteří nejen přidávají textový obsah, ale také hromadně vkládají data nebo nahrávají své fotografie pod licencí Creative commons pro další využití.

  V pátek 13. ledna se v populárně vědeckém centru Univerzity Karlovy Didaktikon Kampusu Hybernská uskutečnila vernisáž a vyhlášení soutěže Czech Wiki Photo 2022, kde soutěžili právě fotografie CC BY 4.0, která umožňuje další použití za podmínky uvedení autora. Vítěznou fotkou se stal Závrt v Moravskoslezské kraji od Michala Daneše.

  Akci doplnila také debata Svobodná licence a databáze za účasti Lucie Smolkové, advokátky, zakladatelky spolku Open Content a právní expertky Creative Commons ČR, Kateřiny Čechákové, vedoucí oddělení muzejní informatiky Muzea východních Čech v Hradci Králové, Lenky Maixnerové, náměstkyně pro Knihovní fondy a služby Národní Knihovny ČR a Vojtěcha Dostála, wikidatista-wikipedista-biolog, člena spolku Wikimedia ČR.

  Na akci došlo k podepsání memoranda o spolupráci mezi českou Wikipedií a Univerzitou Karlovou za účasti rektorky Mileny Králíčkové. Celou akci zakončila slam poetry se zábavnou tématikou vzdělávání a Wikipedie. Vstupné z unikátní slam poetry exhibice pořádané spolkem Wikimedia ČR šlo na rozvoj české Wikipedie. 

  Wiki slam poetry – zleva Dejv, Potopa Baša, Vašek z Aše, Anatol Svahilec a Tali / Foto: Tomáš Martínek

  Vystupujícími byli Anatol Svahilec, slamová legenda a zapálený Wikipedista, mistr ČR ve slam poetry za rok 2014, mistr obratného humoru všeobecně a též finalista počtu napsaných článků o vlakových nádražích na Wikipedii, dále Vašek z Aše, bronzový medailista Mistrovství Evropy, dvojnásobný vicemistr ČR ve slamu (2021, 2022). Pochází z Aše, nyní jako student KALD DAMU pobývá v Praze. Dalším vystupujícím, který vyhrál cenu publika, byl Dejv, finalista mistrovství ČR ve slamu. Srdcem Liberečák, povoláním herec a loutkoherec. Absolvent Alterny DAMU. Polovina podcastu Podvlíkačky nesvlíkneš. Za něžné pohlaví vystupovala Tali, píáristka a fundraiserka spolku Wikimedia ČR, písničkářka, básnířka, vítězka Femislamu 2021, neúnavná tvůrkyně slovních hříček, a slovenská zástupkyně Potopa Baša, vicemistryně Slovenska ve slamu (2022). Studovala architekturu na ČVUT v Praze, v profesním životě působí především jako kreativec tvořící statické i animované vizuály.

  Přihlásit přes Seznam