More

  Dokumentární seriál Zrazená víra šokuje popisem korejských sekt

  Netflix představil osmidílný seriál Zrazená víra – Když nic není svaté, který popisuje čtyři jihokorejské sekty. Všechny popisy mají mnoho společného – vždy zbožňovaný vůdce využívá manipulované věřící pro svůj osobní finanční nebo sexuální prospěch. Náboženští vůdci tak žili život výrazně odlišný od jejich veřejného obraz i od slov, které sami kázali. Díky činům svých zakladatelů se skupiny staly nechvalně známými a získaly si pozornost lidí po celém světě.

  První tři díly se věnují kultu JMS založeným Jeongem Myeong-Seokem v roce 1980. Hlavní učení skupiny zahrnuje myšlenku, že Myeong-Seok je druhým příchodem Ježíše. V mnoha svých projevech se náboženský vůdce také nazývá Bohem, i z toho důvod byla tato náboženská skupiny vyloučena ze záštity křesťanské církve. 

  Myeong-Seok byl také známý pro své předpovědi, které se občas naplnily. Předpověděl úspěšně například výsledky voleb jihokorejského prezidenta v roce 1984. Myeong-Seok měl často fyzické vztahy se ženami i přesto, že kázal o cudnosti a sexuálním zdržení. Prohlašoval, že to nebyl hřích, protože on byl „Dokonalý Adam“ a to, co dělal, byla Boží vůle.

  Mnoho žen, s nimiž se Myeong-Seok intimně sblížil, k tomu bylo údajně donuceno a netušily, k čemu se upsaly. Tyto ženy byly nazývány „Božími nevěstami“, protože muž tvrdil, že jeho fyzické aktivity byly prováděny ve jménu božství a že tyto ženy léčil z nemocí. V souvislosti s jeho obtěžováním více žen v průběhu let byl Myeong-Seok v dubnu 2009 odsouzen na 10 let odnětí svobody a 18. února 2018 byl propuštěn.

  Církev JMS sídlící ve Wolmyeongdongu je stále aktivní v Jižní Koreji. Náboženská skupina pokračuje v šíření svého poselství mezi veřejností a má velké množství následovníků, kteří jsou loajální k Myeong-Seokovi a nadále věří v jeho nevinu a božství. Navzdory svému desetiletí ve vězení Myeong-Seok zjevně nepřestal útočit na své následovnice. Myeong-Seok byl totiž v říjnu 2022 znovu zatčen a opět čeká na soud za sexuální napadení.

  Další díly seriálu se věnují manipulativním náboženským skupinám Pět oceánů, kde došlo k hromadné sebevraždě, Dětská zahrada a Manmin.

  Přihlásit přes Seznam