More

  Filmy o genocidě ve Rwandě dosahují mnoha ocenění

  Jako rwandská genocida je označováno masové vyvražďování etnické skupiny Tutsiů (většina obětí) a umírněných Hutů. Genocida probíhala od dubna do června v roce 1994 na území Rwandy. Hutuští radikálové během ní zavraždili až milion obyvatel Rwandy a 2,5 milionu lidí bylo vyhnáno ze svých domovů.

  O této tragické události moderních dějin bylo natočeno několik kvalitních snímků, které určitě stojí za zhlédnutí.

  Hotel Rwanda

  Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů.

  Potřást ruku s ďáblem

  Shake Hands with the Devil je kanadské válečné drama z roku 2007 s Royem Dupuisem v roli Roméo Dallaire, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v srpnu 2007. Na motivy Dallairovy autobiografické knihy Shake Hands with the Devil: The Failure of Humanity in Rwanda film vypráví o Dallairově trýznivé osobní cestě během genocidy ve Rwandě v roce 1994 a o tom, jak OSN nedokázala vyslyšet Dallairovy naléhavé prosby o další pomoc k zastavení masakru.

  100 dní

  100 Days je dramatický film z roku 2001, který režíroval Nick Hughes a produkovali Hughes a Eric Kabera. Film je dramatizací událostí, které se staly během rwandské genocidy v roce 1994. Název filmu přímo odkazuje na dobu, která uplynula od začátku genocidy 6. dubna do konce v polovině července 1994. Film byl prvním celovečerním filmem natočeným o genocidě z roku 1994 a zaměřuje se na život mladé uprchlické Tutsi dívky a její pokusy najít bezpečí, zatímco genocida probíhá. Natáčelo se na místech, kde skutečně došlo ke rwandské genocidě.

  Střelba na psy

  Shooting Dogs, vydané ve Spojených státech jako Beyond the Gates, je film z roku 2005, režírovaný Michaelem Caton-Jonesem a v hlavních rolích hrají John Hurt, Hugh Dancy a Clare-Hope Ashitey. Vychází ze zkušeností producenta zpráv BBC Davida Beltona, který pracoval ve Rwandě během rwandské genocidy . Belton je spoluautorem filmu a jedním z jeho producentů.

  Někdy v dubnu

  Někdy v dubnu je americké historické drama z roku 2005 vyrobené pro televizi o genocidě ve Rwandě, které napsal a režíroval haitský filmař Raoul Peck. Herecký soubor zahrnuje Idrise Elbu, Orise Erhuera, Carole Karemera a Debru Winger.

  Neděle v Kigali

  Neděle v Kigali (původní francouzský název: Un dimanche à Kigali) je kanadský celovečerní film z roku 2006 odehrávající se během rwandské genocidy. Režíruje ho Robert Favreau podle románu A Sunday at the pool in Kigali od Gila Courtemanche.

  Munyurangabo

  Munyurangabo je film z roku 2007, který režíroval Lee Isaac Chung. Celý film byl natočen ve Rwandě s místními herci a jde o první celovečerní výpravný film v kinyarwandském jazyce. Premiéru měl v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes 2007 dne 24. května a získal Velkou cenu na AFI Festu 2007. Americký kritik Roger Ebert ho popisuje „v každém snímku krásný a silný film – mistrovské dílo“.

  Ptáci zpívají v Kigali

  Annu, která zkoumá africké ptáky, zastihujeme v roce 1994, kdy v Rwandě kmen Hutuů rozpoutal genocidu menšinového obyvatelstva Tutsiů. Anně se podaří zachránit dceru místního kolegy, jehož celá rodina byla vyvražděna, a odvézt ji do Polska. Trauma prožitků, ale i vznětlivé povahy obou žen jim brání nalézt klid, navíc Claudine odmítá přijmout roli oběti. Poté, co se v Rwandě převrátily pozice obou kmenů, se dívka vrací domů. Nechuť k povinným krokům vědecké kariéry přiměje Annu, aby odjela za Claudine do Afriky a sledovala její pátrání po stopách dřívějšího života a po hrobech blízkých. Dívka všude naráží na snahu těch, kdo přežili, vyrovnávat se s vlastními ztrátami. Třebaže moc je v roce 1996 v rukou Tutsiů, mír je křehký a všestranná bída nahrává silám zla.

  The Day God Walked Away

  Den, kdy odešel bůh je další z filmů zachycujících genocidu ve Rwandě.

  Kinyarwanda

  Dramatický film, který vypráví příběh naděje, vykoupení a náboženské tolerance uprostřed rwandské genocidy v roce 1994. Premiéru měl na 27. ročníku filmového festivalu Sundance v lednu 2011, kde získal cenu World Cinema Dramatic Audience Award.

  94 Terror

  94 Terror je ugandské válečné drama z roku 2018 zasazené do rwandské genocidy v roce 1994. Film měl premiéru 14. prosince 2018 na červeném koberci v divadle Labonita v Kampale a získal cenu za nejlepší divácký výběr na Uganda Film 2018.

  Většina zmíněných filmů dosahuje velmi vysokého hodnocení, proto zhlédnutí s ohledem na aktuální vývoj v mnoha částech světa včetně Ukrajiny lze doporučit všem.

  Přihlásit přes Seznam