More

  Hry v prohlížeči nahrazují jiné způsoby hraní. Jaká bude budoucnost online her?

  Velká část české společnosti si v minulosti zkusila zahrát nějakou hru přímo v prohlížeči. Mezi první masově hrané české online hry patří Dark Elf či WebGame z roku 2001. Mezi první hojně hrané mezinárodní online hry v Česku se řadí Divoké kmeny vydané v roce 2003 či Travian z roku 2004. Popularitu prohlížečových online her podpořil rychlý rozvoj sociálních sítí, především Facebooku kolem roku 2006.

  Výhodou hraní her v prohlížeči je jednoduchost hraní, kdy stačí otevřít stránku a po načtení hry začít okamžitě hrát. Nutnost přenášet veškerý obsah hry pomocí prohlížeče ovšem současně přináší své limity. Většina prohlížečových her byla vytvořena pomocí technologie Flash, jejíž oficiální podpora byla ukončena v roce 2020. Flash již nepodporují ani internetové prohlížeče. Některé flashové hry lze sice hrát pomocí emulátorů, ale novým standardem prohlížečových her se stalo HTML5. Hraní v prohlížeči má výhodu, že hry jsou většinou dostupné bezplatně, kdy jsou financovány z reklamy nebo nepovinným nákupem rozšíření přímo ve hře.

  Hraní v prohlížeči poslední desetiletí postupně nahrazuje hraní na mobilu, konzolích či klasických PC her. Z prohlížečových her si hráčskou přízeň udržují pouze do češtiny lokalizované hry, které jsou neustále vyvíjeny, aktualizovány a mají širokou hráčskou komunitu jako například Goodgame Empire, která navíc umožňuje i hraní na mobilu. Českým serverům jako Superhry.cz či MéHry.cz, které zprostředkovávají hraní prohlížečových her zdarma, se snížila za poslední roky návštěvnost o desítky procent.

  Lidé s chytrými telefony mají v současné době širokou nabídku her pro Android i iOS, které jsou navíc většinou pro základní hraní zdarma. Stejně tak již jsou pryč doby, kdy neexistovaly špičkové AAA herní tituly na PC zdarma. V současné době je možné si legálně bezplatně stáhnout množství plnohodnotných počítačových her, z nichž hráči znají například World of Tanks. Navíc rozvoj konzolí, jako jsou Playstation, Xbox či Nintendo, a zpřístupnění her pomocí předplatných služeb, také snižuje pomalu počet hráčů online her přímo v prohlížeči. I přesto se lze domnívat, že kvalitní a rozvíjené prohlížečové hry si hráčskou přízeň udrží i v budoucnu.

  Přihlásit přes Seznam