More

  Jaké jsou rozdíly mezi velikonočními svátky v Česku a na Slovensku?

  Velikonoce jsou křesťanský svátek, který připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tyto svátky se slaví po celém světě, ale každá země má své vlastní tradice a zvyky. V České republice a na Slovensku je běžnou tradicí pomlázka. Muži pomlázejí ženy a dívky, aby je ochránili před nemocemi a přinášejí jim štěstí a zdraví na celý rok.

  Na Slovensku se tradice nazývá Veľká noc a tradičně se jí velikonoční hrudka, sýr, sirek nebo vajíčkový sýr. Na východě Slovenska se peče kynutý koláč zvaný paska (pascha), který bývá na slano s klobásou nebo ve sladké podobě s tvarohem. 

  V Evropě existuje mnoho tradic, jako je zdobení kraslic, hledání vajíček s pomocí zajíčků nebo procesí. Na Slovensku se malují kraslice, pletou korbáče (pomlázky), hoduje, nebo-li chodí na šibačku (pomlázku), ale také se polévají studenou vodou, což má symbolizovat obnovu životadárné síly. Tomuto zvyku se říká oblievačka. Za to dostanou koledníci vajíčka, barevnou stuhu na korbáč nebo peníze.

  V České republice se Velikonoce připravují s řadou tradičních rituálů a zvyků, jako je zdobení kraslic, pečení velikonočního beránka a procesí. V obou zemích jsou tak oslavy podobné, na Slovensku se používá více polévání.

  Zdroje: Wikipedia, Stips, ČistéDřevo

  Přihlásit přes Seznam