More

  Zpráva z fronty u ČNB

  Vystál jsem si frontu v Praze na výměnu tisícikorun s přítiskem k 30. výročí České národní banky, abych vám mohl zážitek přiblížit.

  Do fronty jsem dorazil druhý den po zahájení výměny – tedy ve čtvrtek – v přibližně tři čtvrtě na tři. Poněvadž ČNB oznámila, že předpokládá rozebrání všech vydaných 200 tisíc kusů bankovek již během čtvrtka, nebyla již fronta zhruba hodinu a 15 minut před koncem otevírací doby vůbec strašná.

  I když je omezena směna na 5 kusů bankovek s přítiskem na osobu, nikdo v bance již konkrétní osoby nekontroluje. Mladší pán přede mnou mi tak řekl, že stojí ve frontě již po desáté. Přesto, že by směna 5 kusů měla vystačit až pro 40 tisíc zájemců, bude číslo kvůli možnosti opakované směny ještě výrazně nižší.

  Ve frontě se předbíhalo minimálně, i když pár sofistikovanějších případů nastalo. Když pominu běžné “přidání se” ke známému, který již ve frontě stojí, zaujal mne starší pán, který u fronty chvíli simuloval hovor se známým a přitom fiktivně pouštěl několik lidí, aby se poté mohl sám do fronty zařadit. I tak jsem měl bankovky vyzvednuty již za necelých 45 minut.

  Při nahlédnutí na aukční a bazarové weby lze nalézt množství inzerátů, kde se šťastlivci snaží prodat směněné tisícikoruny za ceny v rozmezí od 1 500 do 15 000 korun.

  K 30. výročí ČNB a české měny ke dni 8. února 1993 vydala Česká národní banka do oběhu tzv. bankovku s přítiskem. Jedná se o oběžnou, od 1. dubna 2008 obíhající bankovku, 1 000 Kč vzor 2008. Na jejím levém okraji („kuponu“) je přitištěno tzv. doprovodné logo k 30. výročí ČNB, jeden ze čtyř existujících logotypů k tomuto výročí. Vpravo od něj je částečně přes obrazec tisícikoruny vytištěn tisícikorunový kolek, kterým byly v roce 1993 kolkované československé tisícikoruny.

  Kolek a logo jsou vytištěny čtyřbarvovým měditiskem v barvě tmavozelené, šedé a opticky proměnlivé, která v závislosti na úhlu pohledu a dopadu světla mění svůj odstín ze zelené na modrou. Autorem loga je ikonická osobnost českého grafického designu, akademický malíř Jan Solpera, který také vytvořil písmo pro české bankovky, které na začátku 90. let navrhoval akademický malíř Oldřich Kulhánek.

  Přihlásit přes Seznam