More

  Lego není jen zábava, ale také sběratelství

  Když se řekne LEGO, většina z nás si vzpomene na malé plastové kostičky, které jsme skládali jako děti. Ale LEGO je mnohem víc než jen hračka pro nejmenší. Pro mnohé dospělé se stalo vášní a sběratelstvím.

  LEGO bylo založeno v roce 1932 v Dánsku. První plastové kostičky, jak je známe dnes, se objevily až v roce 1949. Od té doby se LEGO stalo jednou z nejoblíbenějších stavebnic na světě. LEGO nabízí širokou škálu sérií, které oslovují různé věkové skupiny a zájmy. Patří sem například:

  • LEGO City: Série zaměřená na městský život, sestavování budov, vozidel a postaviček.
  • LEGO Star Wars: Pro fanoušky Hvězdných válek, kteří mohou sestavit oblíbené lodě a postavy.
  • LEGO Technic: Pro ty, kteří mají rádi složitější modely s pohyblivými částmi.
  • LEGO Ideas: Série, která vzniká díky nápadům fanoušků. Například slavný model Central Perk ze seriálu Přátelé.

  Pro mnohé dospělé je LEGO více než jen hračka. Jsou to umělecká díla, která se staví s láskou a precizností. Sběratelé hledají vzácné sady, limitované edice a starší modely. Některé sady mohou dosahovat vysokých cen na aukcích. LEGO vydává také exkluzivní sady, které jsou určeny především pro sběratele. Patří sem například LEGO TitanicGringottova kouzelnická banka nebo Přírodovědné muzeum. Pro ty, kteří jsou opravdovými fanoušky, existuje program LEGO Insiders, kde získávají body za nákupy, přístup k novým sadám a další výhody. V Česku se již také přestavila soutěž LEGO Masters, kde soutěží nejlepší stavitelé této stavebnice.

  Sběratelství LEGO je fascinující svět, který spojuje kreativitu, preciznost a lásku k těmto malým plastovým kostičkám. V mnoha případech je možné Lego zpeněžit za vyšší než pořizovací cenu díky jeho sběratelskému zhodnocení. Například stavebnice LEGO byty seriálu přátelé, jejíž prodej skončil koncem roku 2023, kdy šlo tuto sadu zakoupit za necelých 5 tisíc korun, se již dnes o měsíc později prodává za téměř trojnásobek hodnoty. Ať už má člověk LEGO jako sběratel, investor či jen pro zábava, tak se stává součástí historie této významné evropské společnosti.

  Zdroj: Lego

  Přihlásit přes Seznam