Po koupi původně veřejně obchodované společnosti Twitter jedním miliardářem Elonem Muskem se mnoho uživatelů začalo přesouvat na alternativní sociální sítě. Elon Musk propustil část zaměstnanců, obnovil účty některých konspirátorů a chce povolit na Twitteru dezinformace a hate speech – tedy nenávistný projev, kterému se chce řada uživatelů vyhnout. Někteří inzerenti včetně Coca-Coly či Volkswagenu přerušili své twitterové reklamní kampaně, čímž se sociální síť propadla ještě do větší finanční ztráty.
Uživatelé se tak začali poohlížet po alternativních sociálních sítích.
Mastodon je svobodný software pro mikroblogování – velmi zjednodušeně „něco jako Twitter“. Hlavní rozdíl je v tom, že jde o součást celé decentralizované sítě, která se jmenuje Fediverse, kterou nevlastní žadná korporace a do které může kdokoliv zapojit vlastní server. Velkou výhodou je, že tato síť není pod kontrolou jednoho vlastníka a obsah vám zde nevnucují korporatní algoritmy za účelem zisku. Ve Fediverse najdete nejen svobodnou alternativu Twitteru, ale také třeba služby podobné Youtube, Instagramu nebo službu pro přehled přečtených knížek a sdílení recenzí.
Na rozdíl od většiny sociálních sítí je Mastodon open source a každý si může založit svoji vlastní instanci. Každá instance je propojená s ostatními instancemi a je tedy možné se na ně připojit pomocí jednoho účtu. Na Mastodon se píší krátké příspěvky nazývané „toots”. Ty mohou dosahovat délky až 500 znaků (tweety na Twitteru pouze 280 znaků). Výhodou jednotlivých instancí je decentralizace sociální sítě, kdy mohou mít jednotlivé sítě vlastní pravidla a vlastní propojení. Každou instanci může provozovat někdo jiný, proto nejsou na provoz sociální sítě s velkým množstvím uživatelům potřeba centralizované vysoké náklady na hardwarové vybavení. Stejně tak odpadá riziko ovládnutí celé sítě jednotlivcem.
Mastodon zobrazuje příspěvky všech, které sledujete, chronologicky, jednotlivé instance mohou vytvářet lokální i celosvětové sítě propojení serverů. V poslední době počet uživatelů různých instancí raketově roste – zhruba o 200 tisíc uživatelů denně – při současných téměř 10 milionech uživatelů po celém světě. V Česku vzniklo hned několik instancí bez reklam, kde lze bezplatně vytvořit účet a využívat výhody Mastodonu v češtině. Jedná se například o:
- MastodonCzech.cz – provozovaný vydavatelstvím InternetInfo (uživatelé)
- Mastodon.Pirati.cz – provozovaný Českou pirátskou stranou (uživatelé)
- Witter.cz – spravován aktivistickým technologickým kolektivem Nolog (uživatelé)
- Mastodon.Arch-Linux.cz – provozuje česká komunita Arch-Linux.cz (uživatelé)
- Mezi další instance patří F.cz, GoMastodon.cz, Praha.social a další
Po registraci na některé z instancí získáte unikátní adresu ve tvaru @nick@instance – například @parlamentnizpravycz@mastodonczech.cz nebo @tomasmartinek@mastodon.pirati.cz – na dané instanci, kde jste registrován, bude použit pouze @nick, zatímco na ostatních instancích se použije celá adresa. Podle dané adresy můžete vyhledat uživatele pro sledování i napříč instancemi.
V seznamu českých instancí výše je odkaz na seznam uživatelů dané instance, které lze využít pro vyhledání zajímavých účtů pro sledování. Kromě toho vznikají služby, které se snaží dohledat uživatele, které sledujete na Twitteru. Jednou takovou pro vyhledání účtů z Twitteru je služba Debirdify. Pomoc s vyhledáním účtů může také FediSearch.
Pokud ještě nechcete z Twitteru zatím odcházet, můžete si vytvořit účet na Mastodonu jako zálohu. Služba Crossposter umožňujte automaticky vytvářet příspěvky na Mastodonu na základě příspěvku z Twitteru, případně opačně.
Pro běžné uživatele je poté Mastodon velmi podobný Twitteru. Místo srdíček tu jsou hvězdičky pro lajkování příspěvků. Místo retweetů tu je boostnutí. Příspěvky lze komentovat, ukládat, připínat, používají se zde také hashtagy. Pro mobilní zařízení je připraveno hned několik aplikací včetně Tusky. Pouze nalezení osob pro sledování může být zatím trochu složitější, protože server nemá načteny všechny osoby z jiných serverů, proto se například v seznamů sledujících určité osoby nemusí zobrazit účty z jiných instancí. Nezbývá, než se pustit do objevování decentralizované sociální sítě.